424. Rövidesen összefoglalunk
Az új év elején eljön az ideje, hogy áttekintsük és összefoglaljuk a buddhizmus alapvető Tanítását egy „Összefoglalás” elnevezésű sorozatban. A Tanítást szándékosan egyes számban írom, és nem tanításokról beszélek, mert úgy gondolom, hogy egy általános igazságot fedezhetünk csak fel. Nevezetesen a valóságot, aminek megismerésére törekedni az egyetlen emberhez méltó igyekezet, és amitől még képzeletünkben sem vagyunk képesek eltérni. Mikor az istent, a tudatot, az embert, a világot vagy önmagunkat keressük, mindig a valóság mibenlétét firtatjuk. A Magasztos pedig ezzel a valósággal, pontosabban a saját magunk módján és a rendelkezésre álló eszközeinkkel megismerhető valósággal segít találkozni, ha követjük a Tanítását.
Ennél többet senki nem tehet értünk. A valóság ismerete, az ebben való megnyugvás, a választás szabadsága tesz minket emberré, és teszi lehetővé, hogy döntéseinkben szabadok legyünk akkor, amikor a legnagyobb szükség van rá. Ehhez persze szükséges, hogy a Dharma szavait ne akarjuk leláncolni, ne merevítsük dogmává. Találjunk rá, és őrizzük meg a saját Dharmánkat rugalmasnak, ahogyan a tudatunkat is.
Az „Összefoglalás” sorozatot többnek szánom, mint emlékeztetőnek. Hivatkozási pontnak, alapnak, ahová visszamutathatunk, és ahová, ha eltévedtünk a részletekben, mindig visszatérhetünk. Jövő év elején az első bejegyzésben már tudni fogom, hogy hány részből fog állni. Újra és újra visszatértem az alapokhoz az előző években is, de most igyekszem úgy kidolgozni a Tanítás lényegét, hogy a legtöbb esetben elegendő legyen visszautalni.
A buddhizmus alapvető Tanítása számomra a Négy Nemes Igazság (csattári-árijaszaccsáni), mely tartalmazza a Nemes Nyolcrétű Ösvényt (árija-atthangika-magga), valamint a Függő keletkezés (paticcsa-szamuppáda) tizenkét láncszeme (12 nidána). Beszéltünk már ezekről sokat, de nem lehet eleget.
Boldog új évet kívánok. Jövő év elején találkozunk.